
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.05 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 8 ppm/°C |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Manufacturer Package Identifier | DDC0005A |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.02 V |
| Operating Supply Current | 460 µA |
| Quiescent Current | 360 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Reference Type | Series |
| Nominal Supply Current | 360 µA |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Schedule B | 8542330000 |
| Shunt Current | 20 mA |
| Initial Accuracy | 0.05 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 3.02 V |
| Max Supply Current | 460 µA |
Stock: 557
Distributors
pcbx
Unit Price$1.63190
Ext.Price$1.63190
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.63190 | $1.63190 |
| 10 | $1.38941 | $13.89410 |
| 25 | $1.24883 | $31.22075 |
| 50 | $1.12247 | $56.12350 |
| 100 | $1.00890 | $100.89000 |
| 300 | $0.97305 | $291.91500 |
| 500 | $0.93848 | $469.24000 |
| 1000 | $0.90792 | $907.92000 |
